Bažant na portském 4.75/5 (4)

Ingredience:
2 očištěné bažanty, asi 675 g (nejlépe slepičky), 4 lžíce (60 g) změklého másla, 4-8 snítek čerstvého, nebo zmraženého tymiánu, 4 bobkové listy, 4-8 plátků ne moc tučné slaniny, 1 lžíce mouky, 175 ml kuřecího vývaru, nebo podle potřeby, 1 lžíce rosolu z červeného rybízu, nebo propasírované marmelády, 4 lžíce portského vína, pepř a sůl dle chuti

Postup přípravy:
Předehřát troubu na 230 °C. Do pekáče vložit dostatečně velký kus dvojitého alobalu, aby uzavřel celého bažanta (nebo dva kusy alobalu pro dva bažanty). Alobal vymastit olejem.

Osušit bažanty, odříznout tuk a přebytečnou kůži. Pomocí prstu opatrně uvolnit kůži na prsou bažanta a mezi masem a kůží potřít změklým máslem. Svázat nohy motouzkem a poskládat na prsa bobkový list a tymián (tentokrát jsem neměla a použila jsem libeček).

Nahoru bažanta poskládat plátky slaniny, položit ho na alobal a vše osolit a opepřit. Zvednout dlouhé strany alobalu, složit je dohromady a potom konce zarolovat nahoru tak, aby šťáva zůstala uvnitř.

Péct bažanta asi 20 minut, snížit teplotu na 200 °C a péct bažanta dalších 40 minut. Opatrně otevřít alobal a péct dalších 15–20 minut, až je bažant hnědý a po píchnutí nožem do nohy, šťáva vytéká čirá. Vyjmout bažanty na desku a přikrýt je čistým kusem alobalu.

Nalít šťávu z alobalu do pekáče a odstranit nějaký tuk (nejlépe položením papírového ubrousku na povrch šťávy a to několikrát opakovat s čistým ubrouskem (nebo vhozením kostek ledu do šťávy, které na sebe nachytají ztuhlý tuk). Poprášit moukou a pomalu vařit, až omáčka zhoustne a je hladká. Zašlehat dovnitř vývar, přidat rosol a nechat přijít do varu. Dusit, až omáčka trochu zhoustne (přilít více vývaru, je-li zapotřebí). Přidat portské víno a dochutit solí a pepřem. Přecedit a horkou omáčku podávat v omáčníku s bažantem.

Jako zeleninová příloha se hodí předvařená osmažená růžičková kapusta s jedlými kaštany (místo kaštanů může být slanina nakrájená na špalíčky a mandle) a zámecké brambůrky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.